Japonská škola

18. listopadu 2015 v 8:27 | IceSun685
Tak tenhle článek by vás měl trochu zasvětit do toho, jak to tam vypadá, nebo co jsem o tom alespoň dokázala na internetu najít a co jsem vypozorovala v anime (stoprocentní správnost tedy nezaručuju, protože jsem v Japonsku nikdy nebyla). Něco z toho mě dost překvapilo, takže by se to asi hodilo vědět, pokud budete sledovat nějaké školní anime, nebo alespoň číst moje povídky z anime Kuroko no Basket. Školství se sice objevuje i v anime Bleach, ale rozhodně ne v takové míře a já navíc neplánuju žádnou povídku, která by se ho týkala (alespoň prozatím). Článek tedy hlavně pro ty, kteří si chtějí přečíst povídku Basketbalová hlava (a cokoliv co na tohle anime ještě vymyslím) a každého, kdo touží po nových vědomostech.


Různé školy

Povinná školní docházka v Japonsku začíná základní školou, kam nastupují děti od šesti let a studují na ní dalších šest let. (Tohle se nás moc netýká a já o tom ani moc nevím, takže dál.) Žáci potom nastupují na nižší střední školu, která trvá tři roky. Jejím absolvováním je ukončena povinná docházka, ale drtivá většina studentů podle všeho pokračuje na vyšší střední školu, která má zřejmě studenty hlavně připravit na vysokou školu. (No a o nich toho taky moc nevím a pro účely povídek ani vědět nepotřebuju, pokud to tedy někoho zajímá, tak může pátrat a já se ráda přiučím.)
Jinak ještě taková zajímavost je, že většina škol je soukromých a jsou zřejmě na vyšší úrovni než ty státní, což je u nás naopak.

Školní rok

Jejich školní rok nezačíná v září, ale v dubnu, takže nejspíš na apríla (což mi přijde docela vtipné :D). (Mimochodem to také znamená, že kdyby se Generace zázraků narodila u nás, tak by spolu do školy nechodili, protože Kise, Aomine a Midorima (plus Momoi) jsou narození mezi dubnem a srpnem.)
Tento rok také není rozdělen na dvě pololetí, ale na tři části (já jim říkám semestry, protože jsem doteď nevymyslela lepší označení, ale nápady a opravy přijímám). Každá část je pak zakončena zkouškami. (Na některých školách tak prý žáci dostanou tři vysvědčení za rok.) Mezi jednotlivými částmi pak jsou prázdniny.
Když tedy pomineme Státní svátky tak by měli mít letní prázdniny (oddělující první a druhý semestr), které jsou v srpnu. První a poslední srpnový týden je ovšem letní škola, ke které se ještě dostanu. Následně by tedy mělo být nějaké vánoční volno na konci kalendářního roku. Nenašla jsem přesně čas, ale na jedné stránce bylo, že po novém roku Japonci začínají pracovat kolem 5. ledna. Pokud by prázdniny byly dva týdny, tak by to vycházelo zhruba na 22. prosince (dejme tomu). Poslední prázdniny by pak měli být v březnu před novým školním rokem, takže nejspíš poslední dva týdny v březnu.
(Ne oni opravdu nemají dva měsíce prázdnin, kruté že?)

Školní den

Vím to jen přibližně pro vyšší střední a nemusí to být všude úplně stejné, každopádně tady to je…
Ráno by zřejmě měli začínat v osm. Vyučování by ale mělo končit až nějak ve čtyři nebo v pět, takže předpokládám, že tam asi budou mít nějaké pauzy, ale nevím. Po tom by pak měli mít ještě školní kluby. Nevím teda do kolika, ale asi tak dvě tři hodinky bych typovala.
Když je letní škola, tak mají zase vyučování jen dopoledne. Odpoledne pak mají školní kluby, ale jak dlouho vám vážně neřeknu.
Jinak do školy chodí od pondělí do pátku, ale není tomu zřejmě až tak dlouho, co chodili i v sobotu, protože jsem narazila na článek, kde bylo zmíněno, že jen některé školy natěsnaly hodiny ze soboty do pracovního týdne, zatímco jiné je prostě škrtli. (Opět ale nevím jak to je přesně, takže s rezervou ať nešíříte bludy.)

Učivo

Určitě nějaký rozvrh na netu najdete, kdyby vás to nějak extra zajímalo, ale spíš jen taková zmínka k těm jejich zkouškám. Alespoň podle speciálu ke Kuroko no Basket to byl test na abcd s jednou správnou odpovědí. Nejspíš na sto bodů, protože hodnocení bylo v procentech. Předměty, které v tom potom řešili, byly japonština, angličtina, přírodní vědy (což zřejmě teda zahrnuje naši biologii, chemii, fyziku a zeměpis, nevím ale, jestli to mají i vyučované dohromady), dále pak sociální vědy a matematika. Z každého z těchto předmětů pak psali test. Výsledek se buď sčítal, nebo průměroval, to je těžko odhadnout, ale každopádně se pak dozvěděli, jak jsou na tom vzhledem ke spolužákům. (Pro zajímavost, trenérka Seirinu měla 2/300 (asi 300 to nevím jistě), což znamená, že je druhá nejlepší buď na škole, nebo v ročníku, podle toho jak to berou, což teda nevím.)

Basket

Tak, jelikož nás to školství zajímá hlavně kvůli tomu, tak tedy ještě vztažení na jejich turnaje.
První tedy Interhigh. Kvalifikace do něj podle všeho začíná v prvním semestru, kdy proběhnou vyřazovací zápasy na bázi turnaje v každém regionu. Za Tokyo pak zůstanou čtyři týmy (byly tedy čtyři turnaje), které pak hrají každý s každým a postoupí tuším tři z nich. Jak je to v jiných regionech těžko říct. Samotný Interhigh pak zřejmě proběhne po, nebo možná i během, letních prázdnin a je to zase vyřazovací turnaj.
Druhý velký šampionát je pak Winter cup, který proběhne ve třetím semestru. Je tu taky jakási kvalifikace (ta zřejmě proběhne před vánočními prázdninami ve druhém semestru), ale v mnohem menším měřítku, protože jsou do ní pozvaní jen ti, kteří se dostaly dost daleko v Interhigh (minimálně tedy do finále při vyřazování v první části kvalifikace). Dva nejlepší týmy z interhigh jsou pak automaticky pozvaní. V té kvalifikaci je pak osm týmů. První zápas je vyřazovací a zbývající čtyři týmy pak hrají každý s každým. S tím že postoupí dva nejlepší (tyto týmy pak pravděpodobně skončí v opačných částech samotného turnaje). Když se pak hráči dostanou do turnaje, tak finále je asi pátý zápas, nebo tak. Tady se taky určitě hraje i o třetí místo, jak je to v Interhigh nevím. Tento turnaj je taky podle všeho prestižnější než Interhigh, tedy v poslední době.
Žádné další soutěže nebyly v anime zmíněny, ale určitě tam budou mít nějakou ligu v rámci jednotlivých regionů nebo něco podobného, jinak by tým, co vypadne v prvním kole při kvalifikaci na Interhigh, ten rok odehrál jen jeden zápas (plus teda přátelák), což není pravděpodobné.

Tak tedy doufám, že jste se dozvěděli něco zajímavého a že se vám článek líbil.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama